Salı , 28 Temmuz 2020

Abdesti Unutmak, Abdestte Vesvese, Abdestte Şüpheye Düşmek

Abdestli olduğunu unutmak veya abdestli olduğunda şüheye düşmek:

Bir kimse abdest aldığından emin olupta, abdestini bozup bozmadığı konusunda şüpheye düşse, o kimse abdestli sayılır. Öte yandan abdestini bozduğunu bildiği halde yani mein olduğunda, sonradan abdest alıp almadığından şüphe eden kimse de abdestsiz sayılır.

Bu durumların özeti aslında kısaca şudur; kesin olarak bilinen bir şey şüphe ile ortadan kalkmaz.

Abdestli olduğunu unutmak her iki mezhepte de abdesti bozmaz. Yani o kimse abdest aldığını hatırlıyorsa ve abdestini bozmadığını biliyorsa, abdestli olduğunu unutmuş olması Hanefi mezhebinde de, Maliki mezhebinde de abdestine zarar vermez.

Hanefi mezhebinde, abdest aldığını bilip, sonra bozulduğuna şüphe ederse, abdesti var kabul edilir. Abdesti bozulduğunu bilip, sonra abdest aldığında şüphe ederse abdestsiz sayılır, abdest alması gerekir.

Maliki mezhebinde, abdest alıp almadığını hatırlamazsa, abdesti yok kabul edilir. Daha sonra abdesti olduğunu hatırlarsa yine abdesti var demektir. Yani abdestli olduğunu unutmak abdesti bozmuş olmaz. Yine Maliki mezhebinde abdestini bozup bozmadığını kesin olarak bilemiyorsa, şüphe içinde ise yeniden abdest alması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Abdesti Bozmayan Durumlar başlıklı makalemizde abdest, abdest nasıl alınır ve abdesti bozan durumlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.