Perşembe , 15 Nisan 2021

Etiket Arşivi: abdest nasıl alınır

Abdesti Unutmak, Abdestte Vesvese, Abdestte Şüpheye Düşmek

Abdestli olduğunu unutmak veya abdestli olduğunda şüheye düşmek: Bir kimse abdest aldığından emin olupta, abdestini bozup bozmadığı konusunda şüpheye düşse, o kimse abdestli sayılır. Öte yandan abdestini bozduğunu bildiği halde yani mein olduğunda, sonradan abdest alıp almadığından şüphe eden kimse de abdestsiz sayılır. Bu durumların özeti aslında kısaca şudur; kesin olarak bilinen bir şey şüphe ile ortadan kalkmaz. Abdestli olduğunu ... Devamını Oku »

Abdesti Bozmayan Durumlar

Abdesti olan kimsenin aşağıdaki hallerde abdesti bozulmaz: 1- Ağrı olmadan, herhangi bir sebeble, ağlamakla ve soğan, duman, gazlar tesiri ile göz yaşı akınca, 2- Balgam kusmak, 3- Kan kusunca, bastan gelen sıvı kan, tükürükten az ise, 4- Dişten akan kan, tükrükden az ise, 5- Baştan gelen katı kan, çok olsa dahi, 6- Mideden, ciğerden gelen katı kan, ağız dolusu değil ... Devamını Oku »

Abdesti Bozan Durumlar

Abdesti olan kimsenin aşağıdaki hallerde abdesti bozulur: 1- Büyük ve küçük abdest bozmak ve yellenmek, 2- Vücudun bir yerinden kan ve irin çıkmak, 3- Ağız dolusu kusmak, 4- Ağızdaki kanamaların fazla olması, 5- Uyumak, 6- Bayılmak, 7- Namaz kılarken yandaki işitecek kadar gülmek, 8- Bir anlık çıldırmak, delirmek abdesti bozar, 9- Sarhoş olmak, 10- Eşlerin birbiri ile aşırı derecede oynaşması, ... Devamını Oku »

Abdest Alırken Okunacak Dualar

Abdest alınırken şu dualar okunur: 1- Eller Yıkanırken Okunacak Duâ Okunuşu: “Elhamdulillâhillezî ce’alel-mâe tahûren ve ce’alel-İslâme nûra.” Anlamı: “Suyu temizleyici, İslâm’ı da nur kılan Allah’a hamdolsun.” 2- Ağız Yıkanırken Okunacak Duâ Okunuşu: “Allâhümme! Esgınî min havzı nebiyyike ke’sen lâ ezme’u ba’dehû ebedâ.” Anlamı: “Ey Rabb’im, bana Peygamberinin (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) havzından bir kâse içir, ondan sonra hiç susamayayım.” 3- ... Devamını Oku »

Abdestin Sünnetleri Nelerdir ?

Sünnet, Hz. Peygamber’in devamlı olarak yaptığı ve bir mazeret olmaksızın terketmediği şeydir. Abdestin sünnetleri şunlardır: 1- Abdeste başlarken, Besmele ile başlamak, 2- Elleri, bilekleri ile beraber, üçer kere yıkamak, 3- Ağzı, ayrı ayrı su ile, üç kere yıkamak, 4- Burnu, ayrı ayrı su ile, üç kere yıkamak, 5- Kaş, sakal ve bıyık altındaki görünmeyen deriyi, yüzü yıkarken ıslatmak, 6- Yüzünü yıkarken, iki kaşın altını ıslatmak, 7- Sakalın, sarkan ... Devamını Oku »

Abdestin Farzları Nelerdir ?

Abdest alırken yapılan dört temel esasa abdestin farzları denir. Bu farzlar: 1- Yüzü bir kere yıkamak (yüz, iki kulak memesi ve saç kesimi ile çene arasıdır), 2- İki kolu dirsekler ile birlikte bir kere yıkamak, 3- Başın dörtte bir kısmını meshetmek, yani yaş eli başa sürmek, 4- Ayakları yandaki topuk kemikleri ile birlikte bir kere yıkamak. “Ey iman edenler! Namaz ... Devamını Oku »