Perşembe , 15 Nisan 2021

Etiket Arşivi: abdest Nedir

Abdestin Sünnetleri Nelerdir ?

Sünnet, Hz. Peygamber’in devamlı olarak yaptığı ve bir mazeret olmaksızın terketmediği şeydir. Abdestin sünnetleri şunlardır: 1- Abdeste başlarken, Besmele ile başlamak, 2- Elleri, bilekleri ile beraber, üçer kere yıkamak, 3- Ağzı, ayrı ayrı su ile, üç kere yıkamak, 4- Burnu, ayrı ayrı su ile, üç kere yıkamak, 5- Kaş, sakal ve bıyık altındaki görünmeyen deriyi, yüzü yıkarken ıslatmak, 6- Yüzünü yıkarken, iki kaşın altını ıslatmak, 7- Sakalın, sarkan ... Devamını Oku »

Abdestin Farzları Nelerdir ?

Abdest alırken yapılan dört temel esasa abdestin farzları denir. Bu farzlar: 1- Yüzü bir kere yıkamak (yüz, iki kulak memesi ve saç kesimi ile çene arasıdır), 2- İki kolu dirsekler ile birlikte bir kere yıkamak, 3- Başın dörtte bir kısmını meshetmek, yani yaş eli başa sürmek, 4- Ayakları yandaki topuk kemikleri ile birlikte bir kere yıkamak. “Ey iman edenler! Namaz ... Devamını Oku »

Abdest Nedir?

Abdest Nedir? Müslüman insanların ibadetlerini yerine getirebilmek için bazı organları yıkayıp bazılarını da mesh etme yoluyla temizlenmelerine Abdest denir. Namaz abdesti, dirsekler ile beraber ellerin, yüzün, topuklarıyla beraber ayakların temiz Su ile yıkanması ve başın mesh edilmesidir. Abdest, maddî ve manevî bütün pislik ve mikroplardan uzak kalmak için İslam’ın emrettiği önemli bir ibadettir. Abdest alırken ağız, el, yüz ve ayaklar günde ... Devamını Oku »

Abdest Nasıl Alınır ?

Abdest sırasıyla aşağıdaki gibi alınır: 1- Abdest almaya başlarken “Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya” diye niyet edilir, 2 – Euzübillahimineşşeytanirracim, Bismillahirrahmanirrahim denir, 3- Üç kez eller bileklere kadar yıkanır, (Bir elin parmakları diğer elin parmakları arasına geçirilerek hilallenir) 4- Sağ el ile ağıza üç kere su verilerek ağız yıkanır, 5- Sağ el ile buruna üç kere su verip, ... Devamını Oku »