Çarşamba , 14 Nisan 2021

Etiket Arşivi: abdest

Abdesti Unutmak, Abdestte Vesvese, Abdestte Şüpheye Düşmek

Abdestli olduğunu unutmak veya abdestli olduğunda şüheye düşmek: Bir kimse abdest aldığından emin olupta, abdestini bozup bozmadığı konusunda şüpheye düşse, o kimse abdestli sayılır. Öte yandan abdestini bozduğunu bildiği halde yani mein olduğunda, sonradan abdest alıp almadığından şüphe eden kimse de abdestsiz sayılır. Bu durumların özeti aslında kısaca şudur; kesin olarak bilinen bir şey şüphe ile ortadan kalkmaz. Abdestli olduğunu ... Devamını Oku »

Abdesti Bozmayan Durumlar

Abdesti olan kimsenin aşağıdaki hallerde abdesti bozulmaz: 1- Ağrı olmadan, herhangi bir sebeble, ağlamakla ve soğan, duman, gazlar tesiri ile göz yaşı akınca, 2- Balgam kusmak, 3- Kan kusunca, bastan gelen sıvı kan, tükürükten az ise, 4- Dişten akan kan, tükrükden az ise, 5- Baştan gelen katı kan, çok olsa dahi, 6- Mideden, ciğerden gelen katı kan, ağız dolusu değil ... Devamını Oku »

Abdesti Bozan Durumlar

Abdesti olan kimsenin aşağıdaki hallerde abdesti bozulur: 1- Büyük ve küçük abdest bozmak ve yellenmek, 2- Vücudun bir yerinden kan ve irin çıkmak, 3- Ağız dolusu kusmak, 4- Ağızdaki kanamaların fazla olması, 5- Uyumak, 6- Bayılmak, 7- Namaz kılarken yandaki işitecek kadar gülmek, 8- Bir anlık çıldırmak, delirmek abdesti bozar, 9- Sarhoş olmak, 10- Eşlerin birbiri ile aşırı derecede oynaşması, ... Devamını Oku »

Abdestin Edepleri Nelerdir ?

Edeb, yapılması sevap olup, yapılmazsa günah olmayan şeyler demektir. Abdestin edebleri şunlardır: 1- Abdesti, namaz vakti girmeden önce almak, 2- Halâda tahâretlenirken, kıbleyi sağ veya sol tarafa almak. Abdest bozarken kıbleye önünü ve arkasını dönmek tahrimen mekruhdur, 3- Necaset bulaşmamış ise, su ile taharetlenmek, 4- Taharetlendikden sonra, bez ile kurulanmak, 5- Taharetlendikden sonra, avret mahallini hemen örtmek, 6- Baskasından yardım ... Devamını Oku »

Abdestin Farzları Nelerdir ?

Abdest alırken yapılan dört temel esasa abdestin farzları denir. Bu farzlar: 1- Yüzü bir kere yıkamak (yüz, iki kulak memesi ve saç kesimi ile çene arasıdır), 2- İki kolu dirsekler ile birlikte bir kere yıkamak, 3- Başın dörtte bir kısmını meshetmek, yani yaş eli başa sürmek, 4- Ayakları yandaki topuk kemikleri ile birlikte bir kere yıkamak. “Ey iman edenler! Namaz ... Devamını Oku »

Abdest Nasıl Alınır ?

Abdest sırasıyla aşağıdaki gibi alınır: 1- Abdest almaya başlarken “Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya” diye niyet edilir, 2 – Euzübillahimineşşeytanirracim, Bismillahirrahmanirrahim denir, 3- Üç kez eller bileklere kadar yıkanır, (Bir elin parmakları diğer elin parmakları arasına geçirilerek hilallenir) 4- Sağ el ile ağıza üç kere su verilerek ağız yıkanır, 5- Sağ el ile buruna üç kere su verip, ... Devamını Oku »