Cuma , 16 Nisan 2021

Etiket Arşivi: guslün farzları

4 Mezhebe Göre Guslün Farzları

Guslün Farzları: 1- Ağıza su alıp boğaza kadar çalkalamak. 2- Burna su çekmek ve burnu yıkamak. 3- Tepeden tırnağa bütün vücudu, ıslanmayan yer kalmayacak şekilde yıkamak. Mezheplere Göre Guslün Farzları: Hanefî: 1- Ağzın içini yıkamak, 2- Burnun içini yıkamak, 3- Bedenin her yerini yıkamak. (Göbek içini, bıyık, kaş ve sakalı ve altlarındaki derileri ve baştaki saçları yıkamak farzdır. Gözleri ve ... Devamını Oku »

Gusül Abdesti (Boy Abdesti) Nasıl Alınır ?

Gusül, Allâh-ü Teâlâ’nın emrettiği, hem maddi hem de manevi temizlik şeklidir. Namazın doğru olması için, abdestin ve guslün doğru olması lazımdır. Cünüb olan her kadının ve erkeğin, hayzdan ve nifasdan kurtulan kadınların, namaz vaktinin sonunda o namazı kılacak kadar zamann kalınca, gusül abdesti alması farzdır. Gusül abdesti boy abdesti olarakta bilinir. Namaz kılan ve kılmayan herkes, bir namaz vaktini cünüb ... Devamını Oku »

Gusül Abdestinin Farzları

Gusül, Allâh-ü Teâlâ’nın emrettiği, hem maddi hem de manevi temizlik şeklidir. Namazın doğru olması için, abdestin ve guslün doğru olması lazımdır. Cünüb olan her kadının ve erkeğin, hayzdan ve nifasdan kurtulan kadınların, namaz vaktinin sonunda o namazı kılacak kadar zamann kalınca, gusül abdesti alması farzdır. Guslün Farzları: 1- Ağıza su alıp boğaza kadar çalkalamak. 2- Burna su çekmek ve burnu ... Devamını Oku »