Çarşamba , 14 Nisan 2021

Etiket Arşivi: Namaz Duaları

Mi’rac Gecesi Nedir, Mi’rac Gecesi İbadeti

Mi’rac Gecesi: Receb-i şerîfin 27’nci gecesi “Mi’rac gecesi”dir. Yatsı namazından sonra 12 rek’at “Hacet namazı” kılınır. Beher rek’atte Fâtiha-i şerîfeden sonra 10 İhlâs-ı şerîf okunur. Namaza niyet: “Yâ Rabbî, rızâ-i şerîfin için niyet eyledim namaza. Bu gece yedi kat gökleri ve bütün esrârını göstererek muhabbetin ile müşerref kıldığın sevgili habîbin Resûl-i Zîşan Efendimiz hürmetine ben âciz kulunu afv-ı ilâhîne, feyz-i ... Devamını Oku »

Regâib Gecesi İbadeti, Regâib Gecesi Duası

Regâib Gecesi Receb-i şerîfin ilk Cuma gecesi “Regâib gecesi”dir. Bu gece, oruçlu olarak karşılanmalıdır. Regâib gecesi, akşamla yatsı arasında 12 rek’at “Hacet namazı” kılınır. 2 rek’atte bir selâm verilerek kılınan bu namazda, Fâtiha-i şerîfeden sonra her rek’atte 3 “İnnâ enzelnâhü…”, 12 İhlâs-ı şerîf okunur. Namazdan sonra 7 Salât-ı Ümmiye okunup secdeye varılır. Salât-ı Ümmiye: اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ النَّبِىِّ ... Devamını Oku »

Bilge Ve Yolcu

Hikaye bu ya. Genç bir adam,ülkenin uzak bir şehrinde yaşayan bir bilgeyi ziyaret etmek ister. Uzun süren bir yolculuktan sonra şehre varır. Bilgenin evine misafir olur. Evde hiçbir lüks eşya yoktur. Sadece kitaplar ve oturmak için de minderler vardır. Evdeki tek mobilya okumak için ayrılmış küçük bir sehpa ve bir eski iskemledir. – Sizin hiç mobilyanız yok mu? diye sorar ... Devamını Oku »

İki Dost

Hikaye bu ya. Belki bu hikayeyi okuduktan sonra ( varsa ) kırgın olduğunuz bir dostunuzu affedip eski günlere dönmek için bir adım atarsınız. Hikaye Arabistan çöllerinde geçmekteymiş. İki iyi arkadaş çölde yürüyorlarmış. Yolda, bilinmeyen bir sebepten dolayı aralarında tartışmaya başlamışlar. Gittikçe büyüyen tartışma es9nasında bu iki kişiden birisi diğerini tokatlamış. Bir anlık bir şaşkınlık sonrasında adam yere oturmuş ve kumların ... Devamını Oku »

İbretlik Cevap

Dünyanın en ünlü kalp doktoru Michael De Bakey’ ın arabası bozulmuş, arabasını tamire götürmüş. Tamirci arabasının kaputunu açmış ve dr.Michael De Bakey’ e dönerek ; ”Size birşey soracağım neredeyse ben ve siz aynı işleri yapıyoruz. Mesela ben şimdi itina ile kaputu açacağım bir bakışta problemin nerede olduğunu anlayacağım, kapakçıkları temizleyeceğim, gerekirse kabloları, motor yağını değiştireceğim, hatta çok gerekli ise motoru ... Devamını Oku »

Gücün Yetiyorsa Gerisini Sen Yarat

Evli bir çiftin 6 kizi vardi. Kadın yedinci çocuğuna hamileydi. 6 kız annesi kadının karnı burnunda, doğum yapması yakındı.Ama onu tedirgin eden birşey vardı.Doğum zamanı geldi çattı.Kadının da doğum yaklaştıkça korkuları arttı.Bu çocuğunun da kız olmasından çok korkuyordu.Aslında korkusu çocuğun kız olması değil, Eşinin ona karşı uyguladığı sert tutumdu.Bu davranışları kadını perişan etmiş, kadın başka birşey düşünemez olmuştu.Hele doğuma giderken ... Devamını Oku »

Ön Yargılarımız

Ön Yargılarımızı Yıkalım Yıllar önce çocukları olmayan evli bir çift, hergün olduğu gibi yine tarlaya çalışmaya gitmişlerdir. Çalışırlarken hemen yanı başlarında bir yılan ile gelinciğin kavgasını görmüşler ve durup kavgayi izlemisler. Anne Gelinciği yavrusunu yemesin diye kendini Yılana yem ettiğini daha sonra ise Yılan çekip gittiğini izlemisler. Yavru gelincik orada tek başına kaldığını gören  Kadın; Bey yazıktır evimize götürelim besleyelim ... Devamını Oku »

Kabir Arkadaşlığı

*  KABİR ARKADAŞLIĞI* > Peygamber efendimiz buyurdular ki; bir kimse vefat ettiginde  akrabaları cenaze işleriyle meşgul iken, son derece güzel bir kişi gelir mevtanın başının hizasında durur. > Kefenlendiğinde kefen ile merhumun göğsü arasına girer. Definden sonra herkes evine döner. > Münker ve Nekir adlı iki özel melek gelir, merhumu kişisel mahremiyet içerisinde imanı hakkında sorgulamak üzere , göğsünde duran ... Devamını Oku »

Ettehiyyâtu Duası

Okunuşu Et-tahıyyâtü lillâhi vessalevâtü vettayyibât. Esselâmü aleyke eyyühen-Nebiyyü ve rahmetullâhi ve berakâtüh, Esselâmü aleynâ ve alâ ibâdillâhis-sâlihîn. Eşhedü en lâ ilâhe illAllâh ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve Rasûlühü. Anlamı Her türlü hürmet, salavât (dua) ve bütün iyilikler Allâh-ü Te’âlâ’ya mahsustur. Ey Nebî! Allah’ın selâm, rahmet ve bereketi senin üzerine olsun. Selâm, bizim ve Allah’ın sâlih (doğru hareket eden) kullarının ... Devamını Oku »