Perşembe , 15 Nisan 2021

Etiket Arşivi: Namaz

Bayanlar Nasıl Namaz Kılar ? ( Resimli Anlatım )

Bayanlar için resimli olarak namazın nasıl kılınacağı anlatılmıştır. Örneğin Sabah namazının 2 rekatlık sünneti aşağıdaki gibi kılınır. -Abdest aldıktan sonra, namaz kılınacak yerin ve üzerimizin temiz olmasına dikkat edilirek Kıble’ye karşı dönülür, ayaklar az açık tutulur. -Niyet edilir (Hangi namaz kılınıyorsa ona niyet edilir). Örneğin: “Niyet ettim Allah rızası için bugünkü sabah namazının sünnetini kılmaya” -Ellerimiz omuz hizalarına kadar kaldırır, ... Devamını Oku »

Erkekler Nasıl Namaz Kılar ? ( Resimli Anlatım )

Erkekler için resimli olarak namazın nasıl kılınacağı anlatılmıştır. Örneğin Sabah namazının 2 rekatlık sünneti aşağıdaki gibi kılınır.   -Abdest aldıktan sonra, namaz kılınacak yerin ve üzerimizin temiz olmasına dikkat edilirek Kıble’ye karşı dönülür, ayaklar birbirinden dört parmak kadar açık tutulur. (Erkekler farz namazlardan önce kamet getirirler) -Niyet edilir (Hangi namaz kılınıyorsa ona niyet edilir). Örneğin: “Niyet ettim Allah rızası için ... Devamını Oku »

Sabah Namazı Nasıl Kılınır ?

Sabah namazı 2 rekat sünnet, 2 rekat farz olmak üzere toplam 4 rekattır. Sabah namazının kılınışı: 2 REKAT SÜNNET 1. REKAT – “Niyet” edilir, “Niyet ettim Allah rızası için bugünkü sabah namazının sünnetini kılmaya” – “Allahu Ekber” diyerek “İftitah tekbiri” alınır, – “Sübhaneke” okunur, – “Euzü-Besmele” çekilir, – “Fatiha Sûresi” okunur, – “Namaz Sûresi” okunur, – “Rüku”a eğilinir, – “Secde”ye ... Devamını Oku »

Namaz Nedir ?

Namaz, İslam’ın beş şartından biri olan, günün belli vaktilerinde ve abdest alınarak yerine getirilen ibadettir. Namaz ibadetlerin en üstünüdür. İslamın ikinci şartıdır. Arapçada namaza (Salât) denir. Salât, aslında dua, rahmet ve istiğfar demekdir. Namazda, bu üç mananın hepsi bulundugu için, salât denilmiştir. Adem aleyhisselamdan beri, her dinde bir vakit namaz vardı. Hepsinin kıldığı bir araya toplanarak, Hz. Muhammed aleyhisselama inananlara ... Devamını Oku »

Namaz Kılarken Söylediğimiz Tesbihatlar ve Anlamları

Namaz kılarken söylediğimiz tesbihatlar ve türkçe anlamları: Allâh-ü Ekber: Allah en büyüktür. Sübhane Rabbiyel Azim: Ey büyük Rabb’im! Seni bütün noksan sıfatlardan uzak tutarım. Semi Allahü Limen Hamideh: Allah kendisine hamd edenleri işitti (kabul etti). Allahümme Rabbena Leke’l-hamd: Ey Allahımız. Sen bizim Rabb’imizsin! Sana hamd olsun. Sübhane Rabbiye’l-alâ: Ey Yüce Rabb’im! Seni bütün noksan sıfatlardan uzak tutarım. Esselamü Aleyküm ve ... Devamını Oku »

Regâib Gecesi İbadeti, Regâib Gecesi Duası

Regâib Gecesi Receb-i şerîfin ilk Cuma gecesi “Regâib gecesi”dir. Bu gece, oruçlu olarak karşılanmalıdır. Regâib gecesi, akşamla yatsı arasında 12 rek’at “Hacet namazı” kılınır. 2 rek’atte bir selâm verilerek kılınan bu namazda, Fâtiha-i şerîfeden sonra her rek’atte 3 “İnnâ enzelnâhü…”, 12 İhlâs-ı şerîf okunur. Namazdan sonra 7 Salât-ı Ümmiye okunup secdeye varılır. Salât-ı Ümmiye: اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ النَّبِىِّ ... Devamını Oku »

Receb-i Şerîf Duası

Receb-i Şerîf Receb ayı “Eşhur-u hurum”dan olup ŞEHRULLAH yâni Allah’ın ayıdır. Bu aya oruçlu olarak girilmeli ve bu ayda Allah’a çok ilticâ etmelidir. Recebin 1’inci günü oruç tutanlara 3 senelik, 2’nci günü oruç tutanlara 2 senelik, 3’üncü günü oruç tutanlara ise 1 senelik nâfile oruç sevâbı verilir. Bu, hadîs-i şerîf ile sâbittir. Üç günden sonra her gününe birer ay oruç ... Devamını Oku »

Rebîu’l-Âhir Nedir, Rebîu’l-Âhir Duası

Rebîu’l-Âhir: Ay’ın hareketleri esas alınarak oluşturulmuş olan hicrî takvimin dördüncü ay’ı. Rebiu’s-Sânî olarak da adlandırılmaktadır. Rebî Arapça (bahar) demektir. Ağaçlar çiçek açtığı zamana rebiul-evvel, meyvaların olgunlaştığı zamana da rebiul-ahir denilmekte idi. Ancak, kamerî aylar yılda on küsür gün fark yaptığı ve Nesi’ * (takvim düzeltilmesi) ayetle yasaklandığı için bu ay, her sene aynı mevsime denk gelmez. Rebîu’l-Âhir Duası Hayırlı ömür, ... Devamını Oku »

Geçim Sıkıntısı Çekenler İçin Dua

Peygamber Efendimiz geçim sıkıntısı çekenler için şöyle buyurmuştur: “Biriniz geçim işi zorlaşınca, evinden çıktığı zaman şöyle demesine mani olan nedir? “Nefsim, malım ve dinim üzerine Allah’ın adını okurum. Ey Allah! Beni senin kazana razı kıl ve hakkımda takdir edilen şeyleri bana mübarek kıl ki, geciktirdiğini acele göndermeni, peşin verdiğini de geciktirmeni istemeyeyim.” Devamını Oku »

Ezan Okunduktan Sonra Okunacak Dua

Ezan bitikten sonra bu dua okunmalıdır. “Allahumme rabbe hâzihî’d-dav’veti’t-tâmmeh ve’s-salâti’l kâimeh, âti Muhammeden’il vesîlete ve’l-fadîlete ve’d-derecete’l-vâsiate ve’b’ashu mekamen Mahmûden ellezi veadteh.” “Ey bu tam davetin sahibi ve kılınacak namazın Rabbi, Muhammed Aleyhisselâm’a vesile ve fazileti ver. O’nu kendisine vaadettiğin Makam-ı Mahmud’a eriştir.” Devamını Oku »