Perşembe , 21 Ekim 2021

Etiket Arşivi: nasıl abdest alınır

Abdest Alırken Okunacak Dualar

Abdest alınırken şu dualar okunur: 1- Eller Yıkanırken Okunacak Duâ Okunuşu: “Elhamdulillâhillezî ce’alel-mâe tahûren ve ce’alel-İslâme nûra.” Anlamı: “Suyu temizleyici, İslâm’ı da nur kılan Allah’a hamdolsun.” 2- Ağız Yıkanırken Okunacak Duâ Okunuşu: “Allâhümme! Esgınî min havzı nebiyyike ke’sen lâ ezme’u ba’dehû ebedâ.” Anlamı: “Ey Rabb’im, bana Peygamberinin (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) havzından bir kâse içir, ondan sonra hiç susamayayım.” 3- ... Devamını Oku »

Abdestin Farzları Nelerdir ?

Abdest alırken yapılan dört temel esasa abdestin farzları denir. Bu farzlar: 1- Yüzü bir kere yıkamak (yüz, iki kulak memesi ve saç kesimi ile çene arasıdır), 2- İki kolu dirsekler ile birlikte bir kere yıkamak, 3- Başın dörtte bir kısmını meshetmek, yani yaş eli başa sürmek, 4- Ayakları yandaki topuk kemikleri ile birlikte bir kere yıkamak. “Ey iman edenler! Namaz ... Devamını Oku »

Abdest Nedir?

Abdest Nedir? Müslüman insanların ibadetlerini yerine getirebilmek için bazı organları yıkayıp bazılarını da mesh etme yoluyla temizlenmelerine Abdest denir. Namaz abdesti, dirsekler ile beraber ellerin, yüzün, topuklarıyla beraber ayakların temiz Su ile yıkanması ve başın mesh edilmesidir. Abdest, maddî ve manevî bütün pislik ve mikroplardan uzak kalmak için İslam’ın emrettiği önemli bir ibadettir. Abdest alırken ağız, el, yüz ve ayaklar günde ... Devamını Oku »

Abdest Nasıl Alınır ?

Abdest sırasıyla aşağıdaki gibi alınır: 1- Abdest almaya başlarken “Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya” diye niyet edilir, 2 – Euzübillahimineşşeytanirracim, Bismillahirrahmanirrahim denir, 3- Üç kez eller bileklere kadar yıkanır, (Bir elin parmakları diğer elin parmakları arasına geçirilerek hilallenir) 4- Sağ el ile ağıza üç kere su verilerek ağız yıkanır, 5- Sağ el ile buruna üç kere su verip, ... Devamını Oku »