Cuma , 16 Nisan 2021

Günahtan Kurtulmanın Yolları Nelerdir ?

Günahtan Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Müslüman olan bir kişinin kaçınması gereken en önemli konuların başında günah işlemek gelmektedir. Bir Müslümanın yapacağı davranışlarında öncelikle günah ve sevap boyutunu düşünmesi görevleri arasında yer alır. Müslüman olan kişiler günahlardan kaçınarak Allah (C.C.)’ın huzuruna tertemiz gitme hedefinde olmalıdırlar. Sonsuz merhamet sahibi olan Allh-ü Teala kullarının işledikleri günahları affetmede çok cömerttir. Ancak bu durum günah işlemenin serbest olduğu şekilde yorumlanmamalı, suiistimal edilmemelidir.

Günahlardan kaçınabilmek için sığınılacak yegane güç yine Allah-ü Teala’dır. Bunun yolları ise dualardan ve Allah (C.C.)’a yakın olmaktan geçmektedir. Müslüman olan bir kişi günahlardan uzaklaşabilmek için Allah (C.C.)’ı yakından tanımalı ve emirlerinin neler olduğunu bilmelidir. Hangi sebeple Allah-ü Teala tarafından yaratılmış olduğunu bilen kişinin hayatını sürdürürken buna uygun davranması gerekmektedir. Anne ve babaların merhametinden çok daha yüksek bir merhamete sahip olan Allah (C.C.)’ın günahları affetmesi Müslümanları daha fazla günah işlemeye değil, günahtan kaçınmaya sevk etmelidir. Yüce yaratıcının merhametine mashar olanlar onun emirlerini dinleyenlerdir.

Bir Müslüman’ın iman etmesi ve bu imanında güçlü olması günahtan kaçınmak için en önemli sığınaklarından bir tanesidir. İmanınaltı şartı olan Allah (C.C.)’a inanmak, kitaplara inanmak, meleklere inanmak, peygamberlere inanmak, ahiret gününe inanmak ve kaderin, hayır ve şerrin Allah (C.C.)’tan geldiğine inanmak günah işlememek için çok önemlidir. Abdest alınmasıyla tüm kirlerinden arınan Müslüman tertemiz bir şekilde namaza durduğu vakit Rabbiyle buluşacaktır. Artık bu Müslüman’ın günah işlemesi oldukça zordur. Beş vakit sürekli Allah (C.C.) ile buluşan bir Müslüman’ın günaha bilerek ve isteyerek karışması oldukça zordur. Müslümanların sadece büyük günahlardan değil küçük günahlardan da korunması gerekmektedir.

Müslüman olan bir kişi kimse görmüyor diye günah işleyecek olan kişi değildir. O Rabbinin her koşulda kendisini gördüğünü ve yaptıklarını bildiğinin farkındadır. Allah (C.C.)’ın kendisine şah damarından daha yakın olduğu İslam inancına sıkı sıkıya sarılmış olan Müslüman Rabbinin de kendisinden ve hatta düşüncelerinden haberdar olduğunu bilecektir. Aile tarafından yeterli İslami bilgi almamış olan Müslümanların mutlaka kendilerini geliştirmeleri ve İslam’ın esasları konusunda bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Dinini öğrenen Müslüman her zaman Rabbine daha yakın olacak, bol bol Kur’an okuyan kişiler günahlardan uzak kalacaktır.

Günahtan kurtulma duası,namaz duaları,dualar vb. birçok dua için diğer yazılarımızı da ziyaret edebilirsiniz.

 

Aranan kelimeler : Günahlardan Arınma Duaları,Günahlardan Kurtulmak İçin Okunacak Dua,Günahlardan Arınmak İçin Zikir,Günah İşlemekten Koruyan Dualar

Bir önceki yazımız olan Mi'rac Gecesi Nedir, Mi'rac Gecesi İbadeti başlıklı makalemizde Mi'rac Gecesi İbadeti, Mi'rac Gecesi Nedir ve Miraç gecesi Duası hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.