Çarşamba , 29 Temmuz 2020

Haram Nedir, Haram Çeşitleri Nelerdir ?

Haram, Allahü teâlânın, Kur’ân-ı kerîmde, “yapmayınız” diye açıkça yasak ettiğii şeylerdir. Haramların yapılması ve kullanılması kesinlikle yasaklanmıştır. Harama, helal diyenin ve helale, haram diyenin imanı gider, kafir olur. Haram olan şeyleri terk etmek, onlardan sakınmak farzdır ve çok sevabdır.

Haram iki çesittir:

Haram li-aynihî: Adam öldürmek, zina, livata etmek, kumar oynamak, şarap ve her dürlü alkollü içkileri içmek, yalan söylemek, hırsızlık yapmak, domuz eti, kan ve leş yimek, kadınların, kızların başı, kolları, bacakları açık sokağa çıkmaları haram olup, büyük günahlardandır. Bir kimse, bu günahları işlerken Besmele okusa veya helal olduğuna itikâd etse, veya Allahü teâlânın haram etmesine ehemmiyet vermese, kafir olur. Bunların haram olduğuna inanıp, korkarak yapsa kafir olmaz. Fekat Cehennem azabına layık olur. Eğer ısrar edip, tövbesiz ölürse, imansız gitmeye sebeb olur.

Haram li-gayrihî: Bunlar asılları itibâriyle helal olup, başkasının haklarından dolayı haram olan seylerdir. Örneğin bir kişinin bağına girip, sahibinin izni yok iken meyvesini koparıp yemek, ev eşyasını ve parasını çalıp kullanmak, emanete hıyanet etmek, rüsvet, faiz ve kumar ile mal, para kazanmak gibi. Bunları yapan kimse, yaparken Besmele söylese veya helaldir dese kafir olmaz. Çünki, o kişinin hakkıdır, geri alır. Besbuçuk arpa (bir dank) ağırlığında gümüş kıymeti kadar hak için, yarın kıyamet gününde cemaat ile kılınmış yediyüz rekat kabul olunmuş namazın sevabı, Allahü teâlâ tarafından alınıp, hak sahibine verilir. Haramlardan kaçınmak, ibadet yapmaktan daha çok sevabdır. Onun için haramları öğrenip, kaçınmak lazımdır.

Bir önceki yazımız olan Helal Nedir, Helal ve Haram Farkları Nelerdir ? başlıklı makalemizde haram nedir, Helal nedir ve helal örnekleri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.