Perşembe , 30 Temmuz 2020

Sünnet-i Müekkede Nedir ?

Sünnet-i müekkede, Peygamber efendimizin (s.a.s.) bunları devamlı yaptığı, nadiren terk etmiş olduğu farz ve vacib olmayan amelleridir. Buna Sünnet-i hüdâ da denmektedir. Ara sıra terk ettiği sünnetlere de “gayri müekkede” denir.

Sünnet-i müekkedeleri yerine getiren kişi sevap kazanır. Peygamber efendimizin (s.a.s.) sünnet-i müekkedeyi terk edenlere de bir şey dememiştir.

Sabah namazının farzından önce iki rekat, öğle namazının farzından önce dört rekat, sonra iki rekat, akşam namazının farzından sonraki iki rekat ile yatsı namazının farzından sonra kılınan iki rekatlık namazlar sünnet-i müekkede’ye örneklerdir. Cemaatle namaz kılmakta sünnet-i müekkededir.

Abdest alırken ağız ve burnu iyice yıkamak, parmakları hilallemek, abdest alırken abdest azalarını üç defa yıkamak, ezanı yüksekçe bir yerde okumak, sünnet-i müekkede’nin örnekleridir.

Bir önceki yazımız olan Müstehap Nedir ? başlıklı makalemizde Müstehap nedir, müstehap örnekleri nelerdir ve müstehap sevap mıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.